
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.56 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 550 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.652 mg |
| Self Resonant Frequency | 500 MHz |
| Type | Multilayer |
| Q Factor | 8 |
| Current Rating | 200 mA |
| DC Resistance (DCR) | 3.7 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 180 nH |
| Core Material | Ceramic, Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 130 mA |
| DC Current | 200 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
Stock: 225
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.00872 | $0.08720 |
| 50 | $0.00782 | $0.39100 |
| 100 | $0.00702 | $0.70200 |
| 500 | $0.00630 | $3.15000 |
| 1000 | $0.00565 | $5.65000 |
| 3000 | $0.00496 | $14.88000 |
| 5000 | $0.00436 | $21.80000 |
| 10000 | $0.00436 | $43.60000 |
